Board of Directors

Dato’ Izham bin Mahmud
Non-Independent Non-Executive Chairman

Dato’ Izham bin Mahmud (Malaysian, aged 77, Male) was appointed to the Board on 21 December 2005. He holds a Bachelor of Science Degree (Honours) in Economics from Queen’s University Belfast, UK and a Master of Arts (Economics Development) from
Vanderbilt University, USA. He is one of the co-founders of Deleum Services Sdn. Bhd. (Deleum Services) (formerly known as Delcom Services Sdn. Bhd.), a wholly-owned subsidiary of Deleum Berhad via his family holding company, IM Holdings Sdn. Bhd.

Dato’ Izham joined the Federal Treasury in 1965 and attained the level of Principal Assistant Secretary and was subsequently seconded to the Malacca State Development Corporation as General Manager in 1972. In 1974, he embarked on his banking career and joined Aseambankers Malaysia Berhad as General Manager and was later promoted to Managing Director in 1979, a position he held until his retirement in 1996. During this period, he served as a Director of various subsidiaries of the Maybank Group and Cagamas Berhad. 

He joined Deleum Services as its Chairman upon retirement and was subsequently appointed Executive Chairman in 2000. He was the Executive Chairman of Deleum Berhad until his retirement on 31 May 2010 and subsequently became the Non-Executive Chairman. He previously also served on the Boards of RHB Capital Berhad, RHB Bank Berhad, Renong Berhad, Opus Berhad, AMMB Holdings Berhad and AmInvestment Bank Berhad.

 

Datuk Vivekananthan a/l M.V. Nathan
Non-Independent Non-Executive Deputy Chairman

Datuk Vivekananthan a/l M.V. Nathan (Malaysian, aged 77, Male) was appointed to the Board on 21 December 2005. He is one of the co-founders of Deleum Services.

He joined ESSO Malaysia in the Instrumentation and Electrical Engineering Services Department in 1962 and undertook assignments at ESSO refneries in Malaysia and Thailand. He then worked for Mobil Refnery, Singapore and subsequently was the Project Engineer with Avery Laurence (S) Pte. Ltd. on various frst ever offshore projects in Brunei, Thailand and Indonesia. He had
also attended training with Yokogawa Electric Works in Japan. He later joined Teledyne Inc. and was based in USA for training in management before being promoted as Marketing Director of its Far East Operations. In 1982, together with his founding partners, Datuk Vivekananthan successfully spearheaded Deleum Services’ venture into the oil and gas industry. He was appointed as the Managing Director and later re-designated as President of Deleum Services. He was the Deputy Executive Chairman of Deleum Berhad until his retirement on 31 May 2010 and subsequently became the Non-Executive Deputy Chairman.

He sits on the Board of International Conference and Exhibition Professionals (iCEP) (formerly known as WGC 2012/National Organising Committee of the 25th World Gas Conference), the organiser of conferences and exhibitions hosted by PETRONAS. He is an Honorary Member of the Malaysian Gas Association since May 2016 after having served as its Council Member from 2004 and
Treasurer from 2008 until May 2016. Datuk Vivekananthan is a Director of Malaysian Philharmonic Orchestra and a member of the Board of Trustees of Dewan Filharmonik PETRONAS since November 2014.

 

Nan Yusri bin Nan Rahimy
Group Managing Director

Nan Yusri bin Nan Rahimy (Malaysian, aged 46, Male) was appointed to the Board on 1 March 2011. He graduated from the Royal Melbourne Institute of Technology (now RMIT University), Australia with a Bachelor of Engineering Degree (Honours) in Mechanical Engineering in 1996. He has been a member of the Society of Petroleum Engineers since 2004 and a member of the American Society of Mechanical Engineers since 2014.

Nan Yusri joined Deleum Services as a Marketing Executive supporting the turbomachinery business in April 1996 and was later re-designated to Application Engineer in November 1996. He subsequently held several senior positions within the Group including Senior Marketing Manager, Assistant Vice President - Business Development, Vice President (VP) - Exploration and Production, Chief Operating Offcer - Oilfeld Services and Chief Executive Offcer (CEO) of Deleum Oilfeld Services Sdn. Bhd. (DOSSB). In September 2010, he was promoted to CEO of Deleum Services, the holding company of DOSSB, before being appointed to his current position.

He was appointed a Council Member of the Malaysian Gas Association in May 2016. He sits on the Board of International Conference and Exhibition Professionals (iCEP) (formerly known as WGC 2012/National Organising Committee of the 25th World Gas Conference) as Alternate Director to Datuk Vivekananthan a/l M.V. Nathan. He is also a member of the Student Development
Advisory Council of Universiti Teknologi PETRONAS since December 2014.

 

Datuk Ishak bin Imam Abas
Independent Non-Executive Director

Datuk Ishak bin Imam Abas (Malaysian, aged 72, Male) was appointed to the Board on 21 March 2007. He is a Fellow of the Chartered Institute of Management Accountants and a member of the Malaysian Institute of Accountants. He was the Finance Director of Pfzer (M) Sdn. Bhd., Bursar of Universiti Kebangsaan Malaysia, Finance Director of Western Digital (M) Sdn. Bhd. and Accountant in Pernas International Holdings Berhad prior to joining PETRONAS in 1981.

During his tenure at PETRONAS, he held various senior positions including Deputy GM Commercial of PETRONAS Dagangan Berhad, Senior GM Finance of PETRONAS, Senior VP Finance of PETRONAS, CEO of KLCC (Holdings) Sdn. Bhd. and KLCC Property Holdings Berhad. He was also a member of the Board of Directors of PETRONAS and several of its subsidiaries. In April 2006, he retired from PETRONAS as Senior VP. He continued to be CEO of KLCC (Holdings) Sdn. Bhd. and KLCC Property Holdings Berhad until his retirement in April 2007. Datuk Ishak is currently the Non-Executive Chairman of Putrajaya Holdings Sdn. Bhd. He is also the Non-Executive Director of KLCC Property Holdings Berhad, a public company listed on the Main Market of Bursa Malaysia Securities Berhad, Kuala Lumpur City Park Berhad and KLCC REIT Management Sdn. Bhd., all of which are subsidiaries of PETRONAS. 

He is an Independent Non-Executive Director of Standard Chartered Saadiq Berhad. He is also a Non-Executive Director of Integrated Petroleum Services Sdn. Bhd.

 

Datuk Chin Kwai Yoong
Independent Non-Executive Director

Datuk Chin Kwai Yoong (Malaysian, aged 69, Male) was appointed to the Board on 21 March 2007. He is a Fellow of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales and a member of the Malaysian Institute of Certifed Public Accountants and the Malaysian Institute of Accountants. He started his career with Price Waterhouse (currently known as PricewaterhouseCoopers PLT) in 1974 as an Audit Senior and was promoted to Audit Manager in 1978. He was the Audit Partner of the firm from 1982 until his retirement in 2003. During his tenure as Partner, he was the Executive Director in charge of the Consumer and Industrial Products and Services Group and was the Director-in-charge of the Audit and Business Advisory Services and Management Consulting Services division. 

Datuk Chin has extensive experience in audits of the major companies in banking, oil and gas, automobile, heavy equipment, manufacturing, construction and property development industries. He was also involved in the corporate advisory services covering investigations, mergers and acquisitions and share valuations.

Currently, Datuk Chin sits on the Board of Genting Berhad, a public company listed on the Main Market of Bursa Malaysia Securities Berhad. He is also a Director of Bank Negara Malaysia since March 2010.

 

Datuk Ir (Dr) Abdul Rahim bin Hashim
Senior Independent Non-Executive Director

Datuk Ir (Dr) Abdul Rahim bin Hashim (Malaysian, aged 64, Male) was appointed to the Board on 15 November 2013. He graduated with a B.Sc. (Electronics & Electrical) Engineering from the University of Birmingham, UK in 1976 and has also completed the Advanced Management Programme at Harvard Business School in 1997.

He started his career in PETRONAS as an Electrical Engineer soon after graduation. He held various senior positions including Managing Director and CEO of PETRONAS Penapisan (Melaka) Sdn. Bhd. and Malaysian Refning Company Sdn. Bhd., VP of Human Resource Management Division and VP for Gas Business of PETRONAS.

He was the VP of Research and Technology Division of PETRONAS from April 2006 until his retirement in December 2008. He also held directorships in several PETRONAS subsidiaries including PETRONAS Gas Berhad, PETRONAS Dagangan Berhad, PETRONAS Carigali Sdn. Bhd. and Malaysia LNG Sdn. Bhd., all of which he relinquished upon retirement.

Datuk Ir (Dr) Abdul Rahim is the Past President of the International Gas Union (2009-2012), the host of the 25th World Gas Conference held in Kuala Lumpur in 2012. He helmed the presidency of Asia Pacifc Natural Gas Vehicle Association from 2003 to 2007 and the presidency of the Malaysian Gas Association from 2003 to 2013. He has served as a Board Member of the Board of Engineers Malaysia. He was a member of the National Science and Research Council of Malaysia and served as a commissioner at the Energy Commission of Malaysia.

He is the Vice Chancellor of University of Malaya since 1 November 2017. Prior to the appointment, he was the Vice Chancellor/CEO of Universiti Teknologi PETRONAS, a post he held from 1 November 2012 to 31 October 2017. He was a director of Institute of Technology PETRONAS Sdn. Bhd. from 2010 to 2017. He was appointed a member of the Board of Advisor of the Higher Education Leadership Academy under the Minister of Higher Education in November 2015 for a period of three (3) years. He was appointed a member of the Academy of Sciences Malaysia (ASM) Council on 22 April 2017.

Datuk Ir (Dr) Abdul Rahim is Chairman of the Dewan Filharmonik PETRONAS and the Malaysian Philharmonic Orchestra. He is a director of LanzaTech NZ Ltd. and was appointed a director of ICE Petroleum Engineering Sdn. Bhd. in November 2017.

 

Datuk Noor Azian binti Shaari
Independent Non-Executive Director

Datuk Noor Azian binti Shaari (Malaysian, aged 69, Female) was appointed to the Board on 1 January 2015. She is a Barrister-At-Law of Lincoln’s Inn London having been called to the English Bar in May 1971.

Upon graduating, she joined the Malaysian Judicial and Legal Service and served for over 30 years until her retirement in July 2004. During her tenure with the said service, she held various positions, amongst them being Deputy Parliamentary Draftsman, Official Assignee Malaysia, Treasury Solicitor, Sessions Court Judge, Deputy Head of Civil Division, Chairman of the Special Commissioners for Income Tax and Chairman of Tribunal for Consumer Claims. After her retirement from the Malaysian Judicial and Legal Service, she was appointed as a Judge of the High Court of Malaya and she presided over cases in the Commercial, Civil and Criminal Divisions. She retired from her position as High Court Judge of Malaya in July 2014.

Datuk Noor Azian is a Registered Arbitrator with the Asian International Arbitration Centre (AIAC). She also sits on the Board of Affn Hwang Investment Bank Berhad.